Книга — колективна пам’ять людства. (Г. Сміт)
День книги, здавалося б, що це за свято? Це не Новий Рік та не День Народження, а святковий настрій не літає в повітрі цього дня. Але, для тих, хто живи світом книжок — це особлива дата. Адже, як можна не любити книжки, коли, завдячуючи їм, ми проживаємо безліч маленьких життів? Змагатися з драконами, бути учасником історичних подій, пережити бурхливий роман чи перевернути свій світогляд з ніг на голову — все це можна зробити, просто перегортаючи сторінки. Хтось скаже, що те ж саме відбувається з фільмами, тільки на них витрачаєш менше часу. Це правда, тільки от у фільмах ми бачимо історію очима інших людей, а в книжках — всі деталі диктує тільки уява читача. До Всесвітнього дня книги, спеціально для фанатів літературного світу, ми зробили цю добірку цікавих фактів.
Дві сили найуспішніше вмивають на виховання культурної людини.
Це наука й мистецтво. Обидві ці сили сполучені в книзі. (М. Горький)
Всесвітній день книги та авторського права святкують щорічно 23 квітня, ось уже понад 20 років. Навіщо? Щоби підкреслити важливість внеску письменників у життя людства. Йдеться про освіту, саморозвиток, творчість, задоволення. Книжка може зробити людину розумнішою або щасливішою. Але, як висловився Паскаль, кожну книжку треба вміти читати. Правильна література в руках правильного читача у правильний час — це скарб.
Відсвяткувати день книжки можна, звісно, за читанням хорошої літератури. Також, подарувати близькій людині книжку. Або, оновити власну бібліотеку, замовивши у цей день в книгарні ту літературу, які давно хотілося прочитати. А, вже прочитані книжки — не зберігати на поличці, щоби стояли без діла. Роздати їх друзям, подарувати бібліотеці чи віддати на благодійність. Адже книжки — це не прикраса для стіни, їх потрібно передавати від читача до читача.
Це наука й мистецтво. Обидві ці сили сполучені в книзі. (М. Горький)
Добірка цікавих фактів про книжки
Книга — це світ, видимий через людину. (І. Е. Бабель)
- Паперові книжки читаються швидше. Це підтвердив своїм дослідженням Професор Якоб Нільсен, фахівець із комп’ютерів, у 2010 році. Він провів дослідження, та виявив: пропри те, що відсоток читачів електронних книг росте — паперові все ж вдається прочитати швидше, а засвоюються вони мозком простіше.
- Найпопулярніший у світі автор — письменниця Агата Крісті. Її книги поступаються популярністю лише Біблії.
- Чим раніше — тим краще. Дослідження довели, що якщо вже в 4 роки привчати дитину до читання — то вона легко буде засвоювати нову інформацію. Якщо ж почати вчитися читати у 6 років — нові знання будуть даватися вже важче.
- Всього життя не вистачить, щоби прочитати хоча б 1% літератури. Адже, за підрахунком Google, де враховувались художні, публіцистичні та наукові твори, всього їх понад 130 мільйонів!
- Люди почали читати мовчки тільки в 4 столітті нашої ери. До цього людство завжди читало вголос.
- 33% американців не прочитали жодної книги після того, як закінчили школу. Хоча в США бібліотек в 7 разів більше, ніж McDonald’s.
- Рей Бредбері, автор «451 градус за Фаренгейтом», офіційно є нащадком однієї з Салемських відьом! Її було засуджено до спалення під час інквізиції у 1692 році. Давня родичка дивом врятувалася, й завдяки їй на світ в майбутньому з’явився відомий письменник. Тепер, історія зі спаленням книжок здається цікавішою, правда?
Творець книги — автор, творець її долі — суспільство. (В. Гюго)
А, прочитати про українські книжки світового рівня, можна тут: vsviti.com.ua/ukraine/77703
Пам'ятники книгам в країнах Європи

https://lesoteka.livejournal.com/78147.html |
У Грінсборо (Північна Кароліна, США) на майданчику поруч з будівлею «First Union Tower» на Bellmeade Street розташований бронзовий пам'ятник на честь народженого в цьому місті письменника О. Генрі, який являє собою композицію з трьох частин: статуї самого О. Генрі в натуральну величину, статуї улюбленої собачки О. Генрі по кличці Lovey і статуї величезною розкритої книги, де зліва на сторінці зображена ілюстрація до розповіді «Дари волхвів» і витяг з нього, а праворуч початок «Вождя червоношкірих» з головним героєм, що виглядає з-за сторінки.
![]() |
https://vvm1955.livejournal.com/2038643.html |
![]() |
https://vvm1955.livejournal.com/2038643.html |
У сучасному Стамбулі можна зустріти безліч дивовижних пам'яток, які користуються величезною популярністю у мандрівників з різних куточків планети. До таких незвичайних і красивих місць міста султанів сміливо можна віднести лавки, які оформлені у вигляді книг.
Всього таких лавок налічується вісімнадцять, на кожній з них можна прочитати цитати з книг, які написані різними турецькими представниками літературного жанру. Такі лавки розміщені по всьому Стамбулу, вони надають можливість знайомитися з кращими турецькими творами не тільки в бібліотеках і книгарнях, але й безпосередньо на міських вулицях.
![]() |
https://lesoteka.livejournal.com/78147.html |
У рамках виставки "Ласкаво просимо до Німеччини, країни ідей", присвяченої Чемпіонату світу з футболу в Німеччині в 2006 році, в Берліні на площі Бебельплатц у бульвару Унтер ден Лінден перед будівлею Університету Гумбольдта був відкритий двадцятиметровий пам'ятник вагою 35 тонн, що складається з 17 книг німецьких авторів. Скульптура встановлена в пам'ять про Йоганна Гутенберга, винахідника сучасного друкарства.
![]() |
https://vvm1955.livejournal.com/2038643.html |
На тій же Бебельплатц знаходиться пам'ятник спаленим книгам "потонула бібліотека" ("Versunkene Bibliothek"). Автор - архітектор з Ізраїлю Миха Ульман - звів його в пам'ять про події, що відбулися тут 10 травня 1933: прийшли до влади фашисти провели варварську акцію - публічне спалення 12400 книг 149 авторів. Пам'ятник являє собою порожні полиці бібліотеки, що йдуть під землю, закриті зверху товстим склом. Порожнеча підсвічується знизу, підкреслюючи основну ідею композиції - спалення книг не знищило світло знань.
![]() |
https://lesoteka.livejournal.com/78147.html |
Особливість пам'ятника - в досить своєрідному підході до вибору матеріалів для скульптури. На відміну від звичних нам однотонних кам'яних або бронзових статуй, Пам'ятник Барселони Книзі вражає своїм багатокольоровим і тонким опрацюванням деталей.
На полірованій поверхні сірого кубічного постаменту встановлена синя чаша, в яку поміщена напіврозкрита книга у бордовій палітурці з білосніжними сторінками. При цьому обкладинка книги виконана дуже фактурно, а сторінки неначе трепещуть на вітрі.
![]() |
https://vvm1955.livejournal.com/2038643.html |
Велетенський бронзовий пам'ятник на кампусі Університету Цинхуа в Пекіні. На обкладинці величезного тому - китайські ієрогліфи і цифри, а з них проступає людська особа. Мета композиції - якщо немовля з'являється з утроби матері, то людина як особа формується завдяки книгам.
Книга зберігає вікові мудрості, просвіщає, вчить, виховує, дає можливість поринути у світ вічного та прекрасного. У всьому світі є безліч чудових пам'ятників книгам, гідних нашої уваги. Такі скульптури ставлять біля університетів, книжкових магазинів та бібліотек, у центрі міста або тісних алеях на околицях. Читайте та бережіть книги.
Про книгу висловлювались видатні люди:
Книжки – кораблі думки, мандрують хвилями часу й обережно несуть свій дорогоцінний вантаж від покоління до покоління (Ф. Бекон)
Люди перестають мислити, коли перестають читати (Д. Дідро)
Книга – колективна пам'ять людства (Г. Сміт)
Книги – діти розуму (Д. Свіфт)