2 січня - День наукової фантастики


Свято відзначають з 2012 р. неофіційно в день народження Айзека Азімова (02.01.1920-06.04.1992), американського письменника-фантаста, вченого-біохіміка, автора 467 книг.  
Разом з А. Кларком і Р. Хайнлайном Азімов належить до «Великої трійки» письменників-фантастів.
ℹ️
Наукова фантастика - жанр в літературі, кіно та в інших видах мистецтва, сюжет якого будується на розвитку подій, що стали можливими в наслідок вигаданих наукових відкриттів і технологій.
Наукова фантастика грунтується на фантастичних припущеннях (вигадці, спекуляції) в галузі науки, включаючи як точні, так і природні та гуманітарні науки, описує вигадані технології і наукові відкриття, контакти з нелюдським розумом, можливе майбутнє або альтернативний хід історії а також вплив цих припущень на людське суспільство і особистість.
✍️
Засновниками наукової фантастики вважають французького письменника Жюля Верна, який називав свої твори науковими та англійського письменника і публіциста Герберта Уеллса, який називав свої твори фантастичними.
У літературний обіг термін ввів Х. Гернсбек.
⏳
Розвиток жанру наукової фантастики почався в XVII ст. Поштовхом розвитку жанру стала наукова-технічна революція. Вже "Людина на місяці" 1638 р. Ф. Годвіна і "Мільмегас" 1752 р. Вольтера, включають посилання на космічні подорожі, а "Франкенштейн" М. Шеллі і "Дивна історія доктора Джекіла і містера Хайда" Р. Стівенсона сприяли появі "божевільного вченого", який з тих пір став відомим архетипом в науковій фантастиці.
📖
Найстаріший і первісний жанр наукової фантастики - тверда наукова фантастика (hard science fiction, hard SF) - категорія або один з піджанрів наукової фантастики, до якої прийнято відносити твори, що приділяють увагу насамперед питанням науки і техніки і зазвичай протиставляються «м'якій» гуманітарній науковій фантастиці.
✔
Відмінною особливістю цих книг була детальна науково-технічна база, а в основі сюжету лежало, як правило, нове відкриття або винахід.
📖
Соціальна фантастика ( Social science fiction) - жанр науково-фантастичної літератури, в якому провідну роль відіграють різні описи зв'язку технічного прогресу і соціального устрою суспільства майбутнього, химерні варіанти впливу технологій на соціум, близьких до опису технократії.
📖
Хронофантастика (χρόνος - час і фантастика, інша назва "темпоральна фантастика") - жанр фантастики, що розповідає про подорожі в часі. Іноді твори цього жанру, в якій подорож у часі не просто дає поштовх сюжету, але є двигуном подій, називають «хронооперою».
📖
Альтернативна історія - жанр фантастики, присвячений зображенню реальності, яка могла б бути, якби історія в один зі своїх переломних моментів (точок біфуркації, або точок розвилки) пішла іншим шляхом.
📖
Апокаліптика (від "апокаліпсис") - жанр наукової фантастики, в якому розповідається про настання будь-якої глобальної катастрофи.
📖
Постапокаліптика - жанр наукової фантастики і фільмів-катастроф, в якому дія розвивається в світі, що пережив глобальну катастрофу.
📖
Кіберпанк (cyberpunk) - жанр наукової фантастики, що відображає занепад людської культури на тлі техноалогічного прогресу в комп'ютерну епоху.
📖
Стімпанк або паропанк (steampunk: steam - пар «і punk - "панк"),- напрямок наукової фантастики, що включає технологію і декоративно-прикладне мистецтво, натхненне паровою енергією кінця XIX ст. утопії і антиутопії - жанри, присвячені моделюванню суспільного устрою.
✔
В утопіях малюється ідеальне суспільство, що висловлює погляди автора.
✔
В антиутопіях - повна протилежність ідеалу: жахливий, зазвичай тоталітарний, суспільний устрій.
📖
Наукове фентезі (Science fantasy) - гібридний напрям, створений на стику наукової фантастики і фентезі.
Сьогодні наукова фантастика охоплює безліч середовищ, включаючи п'єси, романи, оповідання, фільми та телешоу.