Блог шкільного бібліотекаря Олени Арделян КЗ "Запорізька загальноосвітня санаторна школа-інтернат № 7 І-ІІ ступенів" ЗОР
Мітки
- Бібліотечне життя
- Бібліотечні заходи
- Бібліотечні поради
- Візитка бібліотеки
- День народження
- Знай наших!
- Календарні дати; народні свята
- Краєзнавчі цікавінки
- Медіаграмотність
- Методичний кошик для педагога
- Мотиватори бібліотекаря
- Мультимедійні ігри; вікторини; тести; кросворди
- Поради батькам
- Презентації
- Самоосвіта
- Українська література
- Український якісний контент
- Українці пишаються
- Унікальна Україна
- Цікавінки про книги
- Читачі рекомендують
105-а річниця від дня народження Василя Сухомлинського! ..( 28 вересня - День народження)
Василь Олександрович Сухомлинський – великий педагог, мудрий учитель. У його палкому серці жила велика доброта та любов до всього світу. Він не лише навчав, а й прищеплював кожній дитині найкращі людські якості, виховував доброту, чуйність, людяність, патріотизм, любов до батьків, до людей і до рідної землі.
Він був середнього зросту, худорлявий, каштанове волосся відкривало високе чоло. Але головними на його обличчі були очі – карі, променисті, то лагідні, замріяні, то вимогливі, запитальні, а то й усміхнені, жартівливі.
Народився Сухомлинський 28 вересня 1918 у Василівці в бідній селянській сім’ї, де було четверо дітей, і всі стали вчителями. Василь ріс жвавим і допитливим. Змалку любив малювати. Але зошити, фарби і пензлі можна було придбати тільки за лікарські рослини. Та бажання малювати було таке сильне, що хлопець цілими днями пропадав у лісі. За склянку насіння акації одержував два зошити. Одного разу Василь із товаришами пішки пройшли 45 кілометрів, аби купити фарби.
Усе своє життя з 17 років Василь Олександрович працював у школі вчителем, а потім і директором. Учитель за покликанням душі, він учив школярів грамоти, математики, історії, літератури. Але найбільш за все він хотів навчити дітей думати, відчувати, радіти й сумувати не лише своїми власними радощами й печалями, а й татовими і маминими, дідусевими 1 бабусиними, братовими й товаришевими, зайчика і синички, верби і тополі, місяця й вітру, всієї нашої землі.
Про нього розповідають багато незвичайних випадків. Одного разу, за два тижні до початку навчального року, він захотів познайомитися зі своїм 6 класом. Пройшовся по домівках, але нікого не застав. Матері знизували плечима, мовляв, хто його знає, де носяться їхні чада. Можливо, біля річки за селом? Василь Сухомлинський пішов туди – так і є. Ватага хлопців бавилася “у війну”. Молодий вчитель одразу приєднався до них. А коли уже всі втомилися, почалося спілкування.
Педагог володів кількома іноземними мовами. Щодня він вставав о четвертій ранку і писав власні твори до восьмої. Ним написано більше 1500 казок, оповідань, притч, замальовок з життя дітей. Василь Олександрович розповідав дітям, їхнім батькам, вчителям казки та оповідання, в яких розкрив широкий, різноманітний, різнобарвний світ, що оточує кожну дитину, охоплює все наше життя.
Пам’ятка: йодна профілактика у разі радіаційної аварії!
Яку небезпеку несуть аварії на атомних станціях?
У разі аварії на ядерних установках атомної станції може відбутися викид радіоізотопів йоду, цезію, стронцію та інших радіонуклідів. В результаті викиду може утворитися радіаційна хмара, яка по своїй протяжності може забруднювати ґрунт, поверхні, їжу та воду. Крім того, опади з хмари можуть осідати на шкірі та одязі людини. Так виникає зовнішнє опромінення, а при споживанні забруднених харчових продуктів – внутрішнє. Значна частина викидів містить радіактивний йод, або так звані радіоактивні ізотопи йоду («поганий йод»). Якщо не вживати заходів захисту, то в такому разі радіоактивний йод дуже легко і швидко поглинається щитоподібною залозою (особливо у дітей) і може призвести до її захворювань.
Значний ризик для здоров’я має внутрішнє опромінення, – коли радіоізотопи потрапляють в організм людини через вдихання повітря чи споживання забруднених продуктів.
Що таке йодна профілактика?
Щоби зменшити негативний вплив радіоактивного йоду на щитоподібну залозу, використовується калій йодид. Такий захід називають йодною профілактикою. Після прийому препарату відбувається блокування щитоподібної залози, що перешкоджає накопиченню в ній радіоізотопів йоду.
Прийом калій йодиду – офіційне оповіщення
Приймати профілактичну дозу йодиду калію потрібно тільки після офіційного оповіщення про загрозу викиду та необхідність проведення йодної профілактики! Таке оповіщення проводиться місцевими органами виконавчої влади всіма доступними засобами масової інформації.
Оптимальний ефект йодної профілактики досягається при завчасному прийомі препарату за 6 і менше годин до надходження радіоактивної хмари. Прийом препарату залишається ефективним одночасно з надходженням «хмари» та через 6 годин після. Не рекомендуємо прийом препарату через 24 годин після надходження хмари.
Де брати калій йодид у разі потреби?
Держава закупила необхідну кількість йодиду калію. Кожен регіон отримав необхідну кількість з розрахунку чисельності населення. У разі аварії будуть оперативно визначені пункти його видачі, найближчі до місця проживання людей.
Якщо аварія вже сталася, категорично не рекомендовано залишати місце укриття до офіційних повідомлень місцевої влади. Так можна наразитися на ще більшу небезпеку. У будь-якому випадку варто чекати сповіщень від місцевої влади.
Кому і в яких дозах потрібно приймати йодиду калію?
- діти до 1 місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) – 16 мг,
- діти від 1 місяця до 3 років – 32 мг,
- діти від 3 до 12 років – 62,5 мг,
- підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують грудьми – 125 мг.
Людям старшим за 40 років калій йод не призначають!
Які наслідки прийому йодиду калію?
Тимчасова блокада функції щитоподібної залози та одноразове введення йодовмісних препаратів практично не позначається на стані здоров'я дітей та дорослих. Але якщо приймати такі препарати протягом тривалого часу і у неправильному дозуванні, підвищується ризик зниження функції щитоподібної залози. Отже, приймати йодовмісні препарати для профілактики не варто.
Використання спиртового розчину йоду чи розчину Люголя є неефективним та завдасть лише шкоду!
Як учителям відповідати на складні питання учнів..






П’ять книжок про війну, які варто прочитати разом із дітьми!
2. Надійка Гербіш, «Яблука війни». Видавництво «Портал».
3. Катерина Єгорушкіна, «Мої вимушені канікули». Видавництво Vivat.
4. Олександр Шатохін, «Жовтий метелик». Видавництво Старого Лева.
5. Віталій Запека, «Полінка». Видавництво Vivat.
Новий календар свят: усе, що треба вчителю для планування шкільних заходів
7 ідей для крутих міжнародних свят у школі
6 вересня, у багатьох країнах світу відзначають День читання книг!
Поради від дитячої психологини!
1. Після тривожних ночей та обстрілів – діти, навіть якщо вони не демонстрували різких реакцій, спочатку можуть бути в стані завмирання, а потім ми можемо спостерігати збудження, і можливу агресивну поведінку. (може бути й навпаки – загальмованість). Це закономірний процес. І так має бути. Діти, які не привертають до себе уваги – якраз і можуть бути в більшій небезпеці, ніж ті, хто дозволяють собі відреагувати напруження. Ми будемо вимушені уроки онлайн та офлайн починати зі стабілізації.















