До 255-річниці Івана Котляревського!..

 

⚜️ 9 вересня виповнюється 255 років від дня народження Івана Котляревського, українського письменника, зачинателя нової української літератури.
Цікаві факти з життя й творчості митця:
🔹 Котляревський отримав звання капітана та орден святої Анни за виявлену хоробрість у боях (зокрема, задунайський похід російської армії під час російсько-турецької війни) та виконання дипломатичних доручень.
🔹 Уперше "Енеїда" була видана без відома автора 1798-го видавцем Максимом Парпурою. Іван Котляревський розлютився через це, тому присвятив видавцеві декілька рядків у наступній частині "Енеїди":
"Якусь особу мацапуру
Там шкварили на шашлику,
Гарячу мідь лили за шкуру
І розпинали на бику:
Натуру мав він дуже бридку,
Кривив душею для прибитку.
Чужеє оддавав в печать;
Без сорома, без Бога бувши
І восьму заповідь забувши.
Чужим пустився промишлять".
Повністю поема вийшла 1842-го тільки після смерті письменника.
🔹 Примірник "Енеїди" − найвідомішого твору Івана Котляревського − зберігав в особистій бібліотеці Наполеона I Бонапарта.
🔹 1819-го Іван Котляревський написав для полтавського театру п'єсу "Наталка Полтавка" і водевіль "Москаль-чарівник", які стали основою започаткування нової української драматургії. А Микола Лисенко створив оперу "Наталка-Полтавка".
🔹 Був членом масонської ложі "Любов до істини" де виконував роль "витія" (оратора).
🔹 У Котляревського була таємна покровителька. Науковці припускають, що це була Варвара Рєпніна − дружина генерал-губернатора Миколи Рєпніна. Вона замовила Котляревському перекласти з французької роботу Дюкена для Полтавського інституту шляхетних дівчат. Три томи по 500 сторінок літератор перекладав 15 років.
🔹 Іван Котляревський помер 10 листопада 1838 року. Прямих нащадків він не залишив. Незавдовго до смерті письменник відпустив на волю шістьох кріпаків. А дім у Полтаві на Івановій горі заповів своїй економці.