Історія виникнення книги


 

30 вересня – Всеукраїнський день шкільних бібліотек.

 

Бібліотечний урок «Книги – це справжній скарб великих знань і мудрості»

Напередодні Всеукраїнського дня шкільних бібліотек з четверокласниками було проведено бібліотечний урок «Книги – це справжній скарб великих знань і мудрості»

Учні дізнались багато нового з розповіді бібліотекарки про історію виникнення книжок, анатомію книги (що таке ляссе, форзац, палітурка, книжковий блок..тощо), завдяки вікторині «Калейдоскоп казок», згадали усім відомі казки Д.Родарі, С.Лагерльоф, Г.Х. Андерсена, А. Ліндгрен..інших письменників-казкарей, подивились ролики «Як книжка прийшла до людей», «Незвичні книги».

Вихованці нашого закладу активні, розумні, ерудовані. Комунікація протягом всього заходу дарувала позитивні емоції усім учасникам, і  не тільки  від отримання нових знань, а також від змістовного спілкування, загальної атмосфери.



 

До дня пам'яті трагедії Бабиного Яру

 

>

Вправа до казки "Фарбований шакал".




 

30 вересня - Всеукраїнський день бібліотек!..

 Безмежний світ мудрості, знання,

Фантазію поповниш тут сповна,
Коли потрапиш в книгозбірню ти,
Тут спокій, сили можна віднайти.
Книги тебе захоплять у свій вир,
Не віриш, тож прийди та перевір.
Будеш невпинно ти читати їх,
Переживати радість, щастя, сміх.
Бібліотека — це натхнення до життя,
Це віра в диво, й світле майбуття.
Тебе зустрінуть радо в місці цім,
Зроблять усе, щоб було добре в нім.
Бібліотекарі, шлемо свої вітання!
Найкращі, щирі побажання:
Здоровʼя, миру, сил, достатку,
Нехай усе буде в порядку!
Тетяна Прокофʼєва


З нагоди дня бібліотек згадаємо про Гарвард, який має одну з найбільших у світі колекцій української літератури.
Зібрання рідкісних книг зберігається в одній з 70-ти бібліотек Гарвардського Університету – Гоутон. У колекції є чимало українських стародруків. Зокрема такі цінні книги як першодруки Івана Федорова. Наприклад "Буквар", примірника якого немає навіть в Україні. «Острозька Біблія», «Псалтир», «Кобзар» Тараса Шевченка 1840 року, першодрук «Енеїди» Котляревського, рукопис Сковороди, першодрук, оригінал книги Куліша, видання Києво-Печерської Лаври, грамоти Івана Мазепи», розповіла "Голосу Америки" Ольга Алексич, бібліотекар Гарвардського Університету, бібліограф Українських колекцій.
Українські книжки у Гарварді почали збирати на початку ХХ століття. Здебільшого це були подарунки колекціонерів. І лише зі створенням при Гарварді Українського наукового інституту понад 50 років тому літературу з України почали закуповувати систематично.
«Тоді був даний клич для української громади, щоб збирати кошти, бібліотеку, джерельну базу для викладацьких студій у Гарварді. Цілі бібліотеки надійшли у подарунок для Гарвардської бібліотеки», – розповіла О.Алексич.
У Гарварді є кілька бюджетів на українську книгу. Англомовні книжки про Україну друкує та закуповує здебільшого Український інститут. Україномовні книжки та журнали – прерогатива Гарвардської бібліотеки Вайденер.
Хоча більшість стародруків Гарварду подарували, університет щороку виділяє на купівлю української літератури тисячі доларів. Книжки, видані в Україні, відбирають за кількома принципами: пропозиції від спеціалізованих компаній-посередників за відповідною угодою, за рецензіями експертів та спеціальні замовлення викладачів Гарварду. Обирають за темами, не авторами. Спектр жанру дуже широкий – наукова література, академічні публікації, популярна й художня література, спогади, мемуари, і навіть українські фільми.

Сертифікат!..


 

Вікторина: Знаменитий детектив..

 

>

Вікторина: Калейдоскоп казок..

 

>

Загадки-колажі: Сходинками дедукції..

 

>

108 років тому народився Роальд Дал


📌Батько Роальда Дала помер, коли йому було три роки.
📌Він зазначав жахливих знущань у школі.
📌У віці семи років померла його сестра, а пізніше у такому ж віці - його дочка.
📌Чотири з дев'яти пілотів, серед яких був Роальд загинули. (ІІ Світова Війна) Сам письменник зазнавав важких поранень.
📌Роман довжиною в 11 років почався у автора з Фелісіті Енн Д'Абреу, яка познайомилася із своїм майбутнім чоловіком на зйомках реклами кави, на якій була присутня дружина Патриція Ніл. Потім вони одружилися і ще прожили разом 7 років. Спільних дітей у них не було.
📌У 2012 році Дал був включений у список The New Elizabethans на честь діамантового ювілею королеви Єлизавети II. Комісія з семи вчених, журналістів та істориків назвала Дала серед групи людей у ​​Великій Британії, чиї дії під час правління Єлизавети II мали значний вплив на життя.
📌У 2018 році Королівський монетний двір відмовився випустити пам'ятну монету до 100-річчя від дня його народження Роальда Дала через його антисемітські погляди. Roald Dahl Story Company публічно вибачилася за антисемітські висловлювання автора.
📌Посів перше місце у списку Forbes «Найбільш високооплачувані мертві знаменитості 2021 року» ($513 млн) (перегнав Майкла Джексона, Елвіса Преслі та інших) Спадкоємці Дала володіли 75% Roald Dahl Story Company і продали її.
Стримінгова компанія Netflix тепер контролює всі творіння Дала і планує створити відеоігри на основі творів Дала, музеї, які дадуть відвідувачам можливість зануритися у світи письменника, живі театри, продукти для споживачів і багато іншого.
📌У світі продали понад 300 мільйонів копій творінь Роальда Дала, а деякі з них стали блокбастерами.

13 вересня День українського словника.

 День заснований на засадах громадського заходу з ініціативи учених-мовознавців НАН України у 2006 р. з метою популяризація національного словникового надбання, висвітлення історії українського словникарства і пропагування Національної словникової бази України та сучасних лінгвістичних технологій створення словників нового покоління.

Словник - упорядкований в алфавітному чи тематичному порядку список заголовних лексикографічно опрацьованих слів.
Словник - лексикографічний продукт, який містить впорядкований перелік мовних одиниць (слів, словосполучень тощо) з короткими їх характеристиками або характеристиками позначених ними понять, або з перекладом на іншу мову.
🔱
Українська лексикографія - розділ українського мовознавства, що займається створенням словників (словникарство) та опрацюванням їх теоретичних засад.
⏳
Найперший словник української живої мови - «Лексис сирЂчъ предложения, въкратьцЂ собранные, и из словенскаго языка на просты руский диялектъ истолкованы» датується 1596 р. Його автор - Лаврентій Зизаній. Словник налічує 34 сторінки і включає в себе церковнослов’янські слова з поясненнями українською живою мовою.
📓
Через 58 років потому з’явився «Лексиконъ словено-Росской и йменъ Толкование» архітипографа Києво-Печерської лаври Памви Беринди. Видання налічувало 475 сторінок з поясненнями українською мовою церковнослов’янських слів і імен.
📓
В другій половині XVII ст. невідомий черенець склав словник української мови «Синонима славеноросская». У ньому всі пояснення написані церковнослов’янською мовою. Словник налічував 185 аркушів, існував тільки в рукописному вигляді та так і не був виданий в друкованому варіанті.
📕
Сучасним словником української мови є словник в поемі «Енеїда» І. П. Котляревського. Саме після Котляревського масово з’являлися невеликі українко-російські словники, які додавалися до творів.
📓
У 1823 р. Іван Войцехович видав «Собрание словъ малороссийскаго нарЂчия» із визначенням понад 1000 слів, які містилися на 42 аркушах.
🔱
Масова поява мовних словників сталася у XIX – на початку ХХ ст., а саме словники Б. Грінченка, М. Калиновича, І. Кириченко та ін.
🇺🇦
Найвідоміший фаховий словник української мови - Академічний тлумачний словник української мови в 11 та 20 тт. Він існує в 11 томах та у 20 томах офлайн і онлайн. Скорочена назва - СУМ-11
Словник - перший український академічний тлумачний словник, виданий колективом Інституту мовознавства Національної академії наук України (тоді АН УРСР) під орудою Івана Білодіда. Він відображає стан української літературної мови з другої половини XVIII (від Івана Котляревського) та до 70-х рр. XX ст. Паперовий оригінал налічує 134 058 реєстрових одиниць.
Словник української мови онлайн у 20 т. сьогодні має 12 томів.
Словник має нормативне спрямування. Крім загальновживаних слів він містить пасивну лексику, засвідчену в усній народній творчості та в текстах літературних класиків. Словник охоплює також частовживані діалектизми, слова, що стоять на межі літературного вживання, та надзвичайно різноманітний фразеологічний матеріал.
До реєстрових одиниць подано: 1) тлумачення основних значень і відтінків значень; 2) наголос і найважливіші граматичні форми; 3) стилістичні ремарки та інші спеціальні позначки; 4) приклади вживання, взяті з різних літературних джерел.
Словник відзначено Державною премією СРСР (1983). Нині на його основі створюють нові тлумачні словники української мови.
📖
Фундаментальна праця - «Українсько-російський словник», створений працівниками Інституту мовознавства ім. А. А. Потебні, який увібрав в себе лексичні та фразеологічні одиниці української мови. Реєстр однотомного словника (близько 65 000 слів) охоплює в основному загальновживану лексику української літературної мови, а також найбільш поширені наукові й технічні терміни, розмовні слова, деякі архаїзми та діалектизми та. ін.
Нині в Україні існує щонайменше 7 тисяч словників національної мови.
📕
Структурно словник – це членоване розміщення матеріалу, де основною композиційною одиницею є словникова стаття – відносно самостійний відрізок тексту. Множина словникових статей і складає основу словника.
📄
Кожна словникова стаття двокомпонентна. Тому що складається з реєстрової (ліва) та інтерпретаційної (права) частин. Ліва, реєстраційна частина, називається також лексикографічною або реєстраційною одиницею. Множина реєстрових одиниць і складає реєстр словника. Структура і зміст правої частини словникової статті залежить від типу словника, але у будь-якому випадку тут подається опис відповідної реєстрової одиниці.
На склад реєстру та структуру словникової статті впливає призначення словника. Реєстрові одиниці пов’язані між собою численними зв’язками і творять певну систему словника. Сукупність правил, прийомів та засобів реєстрових одиниць утворюють метамову словника.

До 255-річниці Івана Котляревського!..

 

⚜️ 9 вересня виповнюється 255 років від дня народження Івана Котляревського, українського письменника, зачинателя нової української літератури.
Цікаві факти з життя й творчості митця:
🔹 Котляревський отримав звання капітана та орден святої Анни за виявлену хоробрість у боях (зокрема, задунайський похід російської армії під час російсько-турецької війни) та виконання дипломатичних доручень.
🔹 Уперше "Енеїда" була видана без відома автора 1798-го видавцем Максимом Парпурою. Іван Котляревський розлютився через це, тому присвятив видавцеві декілька рядків у наступній частині "Енеїди":
"Якусь особу мацапуру
Там шкварили на шашлику,
Гарячу мідь лили за шкуру
І розпинали на бику:
Натуру мав він дуже бридку,
Кривив душею для прибитку.
Чужеє оддавав в печать;
Без сорома, без Бога бувши
І восьму заповідь забувши.
Чужим пустився промишлять".
Повністю поема вийшла 1842-го тільки після смерті письменника.
🔹 Примірник "Енеїди" − найвідомішого твору Івана Котляревського − зберігав в особистій бібліотеці Наполеона I Бонапарта.
🔹 1819-го Іван Котляревський написав для полтавського театру п'єсу "Наталка Полтавка" і водевіль "Москаль-чарівник", які стали основою започаткування нової української драматургії. А Микола Лисенко створив оперу "Наталка-Полтавка".
🔹 Був членом масонської ложі "Любов до істини" де виконував роль "витія" (оратора).
🔹 У Котляревського була таємна покровителька. Науковці припускають, що це була Варвара Рєпніна − дружина генерал-губернатора Миколи Рєпніна. Вона замовила Котляревському перекласти з французької роботу Дюкена для Полтавського інституту шляхетних дівчат. Три томи по 500 сторінок літератор перекладав 15 років.
🔹 Іван Котляревський помер 10 листопада 1838 року. Прямих нащадків він не залишив. Незавдовго до смерті письменник відпустив на волю шістьох кріпаків. А дім у Полтаві на Івановій горі заповів своїй економці.


9 вересня 2024 року - 255 років із дня народження Івана Котляревського. "Енеїді" Івана Котляревського - 225! Котляревському вдалося яскраво відобразити життя, побут, звичаї, віруваня різних суспільних верств населення 18 століття, докладно описавши народні страви, напої, одяг, взуття та інші предмети матеріальної і нематеріальної культури українців. Яскраво в "Енеїді" представлено гастрономічні уподобання українців. Деяким згадуваним у творі стравам уже кілька сотень років. То що ж смакувало моторному парубку Енею і його побратимам?- дізнайтеся з презентації "Про кухню козака Енея"

 

>